Kampanyalı Ürünler

Tüketici Hakları

GARANTİ

Mimarsinancelik.com'da satılan tüm ürünler, Mimarsinan güvencesi ve 2 yıl garanti kapsamındadır. Satın aldığınız ürünler kullanım süresi boyunca gerek malzeme ve işçilik gerekse montaj hatalarından dolayı sorun/aksaklık olursa, ürününüz garanti süresi içinde ücretsiz olarak yetkili servis tarafından tamir edilir. Mimarsinancelik.com, ürün onarımı yapmamakta, sadece gönderilen arızalı veya hatalı ürünleri, yetkili servislere yönlendirmekte ve sonuç beklemektedir. Bu sürecin daha hızlı ilerleyebilmesi için öncelikli olarak yetkili servislerin tercih edilmesini öneririz.

Ürün onarımı için gerekli işlemlerin tarafımızca yapılmasını istiyorsanız 0212 422 90 95 telefondan irtibat kurabilir veya info@mimarsinancelik.comadresine bildirimde bulunabilirsiniz.

Cayma Hakkı kullanılarak iade edilen ürünler için kargo masrafı müşteriye aittir. 

Ayıplı Malların iadesinde ise, müşterilerimiz, ürünü,anlaşmalı olduğumuz Aras Kargo ile gönderdikleri takdirde karşı ödemeli olarak gönderebilirler.Diğer kargo şirketleri ile gönderimlerde , gönderim ücreti müşteriye aitdir.
İADE
Eğer siparişiniz onaylanmış, kargoya verilmiş ama siz teslim almadan önce iade etmeye karar verdiyseniz, ürünün size ulaşmasını bekleyin, ürün geldiğinde paketi teslim almayın, paketi açmadan aynı kargo ile geri gönderin.

Ürün İadesi
Siparişinizi teslim aldıktan ve paketi açtıktan sonra, iade etmeye karar verirseniz, bu durumda "Ürün İade Etme Prosedürünü" takip etmeniz gerekir. Tüketici kanununa göre, "Sebep Göstermeden Cayma Hakkı" ürünü teslim aldığınız ilk 7 (yedi) iş günü içerisinde geçerlidir. 

Bu süre içinde, Mimarsinancelik.comsitesinden almış olduğunuz ürünü faturası ile birlikte iade edebilirsiniz. Ürünün iade edilebilmesi için tahrip edilmemiş, paketi hasar görmemiş, tüm aksesuarları ile birlikte, kullanılmamış veya tekrar satılabilirliği bozulmamış olmalıdır.

Orijinal kutusu ile ürünü , ürün faturasını ve iade sebebini içeren bir yazıyı aşağıda yazılı olan İade Kabul Depo adresimize göndermeniz gerekmektedir.
ADRESİMİZ : Cihangir Mahallesi Dolum Tesisleri
Yolu Şehit Piyade Er Yavuz Bahar Sok. No:14 Kat:1 34310
Ambarlı – Avcılar/İSTANBUL/TÜRKİYE

İade Sırasında Tüketicinin Dikkat Etmesi Gereken Konular ;
* İade edilecek ürünün orijinal ambalajında, tüm aksesuar ve ambalaj malzemeleri ile birlikte eksiksiz olarak, fiziksel açıdan hasar görmemiş, kullanılmamış, yeniden satılabilir durumda olması ve ürünün orijinal faturasının mutlaka gönderilmesi gerekmektedir.

* Faturasız iadeler kesinlikle kabul edilmemektedir.

* Niteliği itibarı ile iade edilemeyecek ürünler, tek kullanımlık ürünler, hızlı bozulan veya son kullanma tarihi geçme ihtimali olan ürünlerin iadesi kabul edilmemektedir.

* Aşağıdaki ürünleri iade edilebilmesi, ürünün ambalajının açılmamış, bozulmamış, kullanılmamış ve denenmemiş olması şartına bağlıdır ;

- Her türlü kozmetik ürün
- Her türlü kişisel bakım ürünü
- DVD, VCD, CD ve kasetler…vb
- Her türlü iç giyim ürünleri
- Her türlü yazılım, program, bilgisayar ürünleri
- Her türlü kırtasiye ve sarf malzemeleri

* İadeniz, "Mesafeli Satış Sözleşmesi"nde yer alan "Cayma Hakkı" ve "Cayma Hakkı Kullanılmayacak Ürünler" maddelerine uygun olmalıdır.

* Kurumlara kesilen faturalı ürünlerin iadesinde, kurumun düzenlemiş olduğu, kargo ücreti belirtmeden "ürün birim fiyat+kdv" şeklinde kesilmiş fatura ile iade edilmelidir, aksi takdirde iade işlemini sonuçlandıramamaktayız

Kusurlu Ürün İadesi
Öncelikle böyle bir sorunla karşılaştığınız için özür dileriz. Standart olarak, siparişiniz paketlenmeden ve kargoya teslim edilmeden önce kalite kontrolü yapılmaktadır. Ancak yine de üründen kaynaklanan herhangi bir kusur olması durumunda, ürünün teslim aldığınız tarihten itibaren 30(otuz) gün içinde iade edebilirsiniz.

Siparişim kargoda eksik çıkarsa ne yapmalıyım?
Siparişinizi kontrol ettikten sonra imzalayarak teslim alınız. Eğer kargonuzda bir karışıklık ya da eksiklik varsa teslim almadan kargo görevlisine tutanak tutturarak iade etmelisiniz.

Siparişim kargoda hasarlı olarak çıkarsa ne yapmalıyım?
Mimarsinancelik.com'dan yapmış olduğunuz alışverişiniz ilgili kargo şirketi tarafından teslim alındığı andan itibaren, size teslim edildiği ana kadar kargo firması güvencesi altında olup, sigortalı taşınma ambalajı ve kutusu zarar görmüş olan kargolarınız için kargo görevlisine hasar tespit tutanağı tutturmanız gerekmektedir.
Tüm sorularınız ve şikayetleriniz için info@mimarsinancelik.comadresine mail atabilirsiniz, müşteri temsilcilerimiz en kısa sürede cevap yazacaklardır.

Cayma Hakkı kullanılarak iade edilen ürünler için kargo masrafı müşteriye aittir. 

Ayıplı Malların iadesinde ise, müşterilerimiz, ürünü,anlaşmalı olduğumuz Aras Kargo ile gönderdikleri takdirde karşı ödemeli olarak gönderebilirler.Diğer kargo şirketleri ile gönderimlerde , gönderim ücreti müşteriye aitdir.
 ;p;
Mimarsinan Mutfak Eşyaları © 2017